VTÁKY

Krotenie

 

Andulka sa má správne krotiť po 4 týždňoch. 
Najprv andulke budeme podávať jedlo s ruky. Zoberte si nejakú maškrtu ktorú andulka má rada a na konci druhého bidielka  čakajte, kým si andulka proso nezoberie. Môže to trvať aj hodiny ale nevzdávajte to, buďte trpezlivý. Andulka bude zvedavá a nakoniec si proso zoberie.

Existujú dve spôsoby ako andulku skrotiť:

1. spôsob je ten, že ak Vám andulka už papá s ruky, vyberte jej kŕmítko, nech vyhladne a ruku s prosom od andulky vzdialujte tak, aby andulka ku nej nemala dosah. Potom bude andulka hladná a skoči na vašú ruku. Môžete to skúšať každý deň až kým si vaša andulka na ruku nezvykne. Môžete to potom skúšať aj keď je kŕmítko s prosom v klietke. Ale ja si osobne myslím, že tento postup nie je veľmi dobrý. Možno keď trošku necháte kŕmítko vonku tak dobre, ale takéto nútené hladovky podľa mňa je ako týranie. Ale niekedy to funguje a nemáte na výber iba to takto skúsiť. Ja som s Kikom mala problém, pretože nechcel sa skrotiť normálnym spôsobom, tak som skúsila tento. Na chvíľku som vybrala kŕmitka a nakoniec mi Kiko na ruku skočil. Robila som to každý deň a teraz je už na mňa zvyknutý a takmer vôbec sa nebojí. Ani mimo klietky.

2. spôsob je taký, že keď Vám už andulka papá s ruky skúste jej pod nôžky strčiť prst. Vlastne pod bruško ho podsunúť, aby vám vyskočila na váš prst. Andulka sa možno odtiahne alebo skočí na druhé  bidielko. Skúšajte to každý deň a keď vám andulka skočí na prst, opakujte to a môžete ju takto pomaličky vyťahovať s klietky. Skúste to aj mimo klietky a keď vám aj tam andulka skočí na prst tak vám už naplno dôveruje.

Poniektoré andulky, hlavne kupované v obchodoch z veľkých voliér a hlavne staršie ako pol roka si na ľudskú spoločnosť zvykajú o dosť pomalšie a ťažšie. Ale nikdy netreba zúfať. Stačí trpezlivosť a láska. Činnosti okolo klietky (upratovanie, výmena krmiva, ponúkanie jedla andulke) robte približne v rovnakom čase. Andulka si na to zvykne, prestane sa plašiť a bude vám dôverovať.