VTÁKY

Rozmnožovanie

 

K prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček. 
Na rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya  chrániť pred infekciou.

Samička je pripravená k páreniu  až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.

Čo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat?
 - Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.
- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

 
Od šiesteho dňa po nakládnutií vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené.  Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné.  V hniezde  však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli.  Neoplodnené vajíčka odstráňte až neskôr.

Vo veku asi 4 týždňov mláďatá opúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie.  Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.